• . 0 (850) 4665437   (0 850 INOKIDS)
  • . info@inokids.com
  •  
Felçli Adam Robot Kolla Tekrar Hissetti
20 Ekim 2016
Felçli Adam Robot Kolla Tekrar Hissetti

Robot Teknolojisi giderek gelişiyor ve filmlerde gördüğümüz ilginç cihazlar imkansız olmaktan çıkıyor. Her ne kadar şu an o kadar ileriye gidilmiş olmasa da, özellikle protez ve tıp alanında robotik teknolojiler insanlara faydalı çareler sunuyor.

 

İlk defa felçli birisi gerçekten 'hissetti'

 

28 yaşındaki Nathan Copeland, felçli olmasına rağmen parmaklarını 'doğal' şekilde hisseden dünyanın ilk insanı ünvanını taşıyor. Tabii bunları da BCI (Beyin Bilgisayar Arayüzü) teknolojisine ve onu geliştiren Pittsburgh Üniversitesi araştırmacılarına borçlu.

 

Bir kaza geçiren, ardından parmaklarındaki ya da kollarındaki hisleri kaybeden insanlar için geriye dönüş imkansız gibi gözükse de, artık hayal olmaktan çıkıyor ve beyin tarafından kontrol edilen robot kollarla bu 'his' duygusu gerçeğe dönüyor.

 

Nathan Copeland'ın beynine 4 adet elektronik çip yerleştirildi ve bunlar da robot kola bağlandı, bu şekilde beynin hasarlı omurgası da aşıldı. Bu implantlar beynin hasarlı olan ve kontrol hissini harekete geçiren kısımlarını uyarıyor, robot kolla da bir şeye dokunduğunda o his duygusunu tekrar alıyor.

 

Bu şimdilik protez ve robot teknolojisinde çok önemli bir adım ve daha önce de başarılmış değil. Yani artık robot kollarla sadece nesnelere dokunmakla kalınmayacak, aynı zamanda his duygusu da tekrar kazanılacak. Teknoloji yaygınlaştıkça da, belki binlerce felçli insan tekrar eskisi gibi hissedecek.

 

 

 

Kaynak:http://shiftdelete.net/felcli-adam-robot-kolla-tekrar-hissetti-76075


GENEL MERKEZ

Mecidiyeköy Yolu Caddesi

No:12 Trump Tower Kat:4

Daire:405 İç Kapı No:221

Şişli / İstanbul

 


E-BÜLTEN
E-Bültene Abone Olun!
Yeniliklerden ilk siz haberdar olun!
Sizi Tanıyalım!

E-Bültene Başarıyla Eklendiniz.
SOSYAL AĞLAR

Copyright © 2016-2023   •   INOKIDS   •   Tüm Hakları Saklıdır